על ילדים ואימוץ כלבים
על ילדים ואימוץ כלבים
על ילדים ואימוץ כלבים

על ילדים ואימוץ כלבים

ניצן בן-חורין, פסיכולוג קליני, על היתרונות לילדים שגדלים עם כלב, אך מה ההורים צריכים לקחת בחשבון. 


"אבא, אמא, אני רוצה כלב". אין כמעט הורים שלא שמעו בשלב זה או אחר את המשפט הזה מפי ילדיהם. הילדים רוצים כלב. הם רואים בעיני רוחם כלבלב קטן וחמוד שמרעיף עליהם ליקוקים ואהבה ודורש התחייבות כמו הבובה במיטה. ההורים לעומת זאת מנבאים בלאגן, לכלוך, רעש ונביחות, ילדים עסוקים בענייניהם, וההורים מכתתים את רגליהם בטיול היומי.

הדבר מעלה כמובן את השאלה למה להיכנס לכל זה? התשובות רבות ומגוונות ועולות בספרה של ליאת מורגן המספר על "יואב-ילד שובב שהיה לו חלום לגדל כלבלב". אז למה בכלל לאמץ כלב?

כלב הוא יצור המעניק ברוב המקרים אהבה ללא תנאי ולכן יכול לתת לילד מקום חם להתפנק בו, לבנות ביטחון עצמי, לחוש כי חבר נאמן תמיד לצדו וניתן לבטוח במסירותו ללא תנאי. ילד יכול לפתח תחושת מחויבות ואחריות ולקחת חלק במשימות הגידול והטיפול – האכלה והוצאה לצרכים וטיולים סדירים. ייתרון ברור נוסף בתקופת החיבור הנצחי ביון הילד למסכי המכשירים השונים הוא ניתוק זמני מהמסכים ועיסוק בפעילות גופנית עם הכלב.

 

בצד הקשר הממושך שנוצר בין הילד לכלבו הוא נחשף גם לעובדה המצערת שכלב חי בממוצע 12 שנים המבהירה לו גם את גלגל החיים ואת ארעיותם. במהלך התקופה שהילד מבלה עם כלבו הוא לומד ליהנות מהרגע ובסוף הדרך לומד להיפרד ולשחרר. בצד העצב הוא לומד לא להתעלם מהמציאות ,גם המעציבה, ומוכן יותר לתהליכי פרידה שונים בהם יתקל במהלך חייו.

 

מחקרים רבים עוסקים בבדיקת ההשפעות, נפשיות ורגשיות פיזיולוגיות וגם חברתיות שיש לכלבים על בני האדם וילדים בפרט.

חווית הגדילה וההתפתחות לצד כלב מפתחת אצל הילדים כישורים חברתיים שיעזרו להם בהמשך חייהם. הילדים יכולים ללמוד לפתח אמפתיה לבני אדם, להיות רגישים לסביבה וללמוד להיות חברותיים, רגישים קשובים ושיתופיים יותר.


היבט נוסף לא פחות חשוב ,בייחוד שמדובר בילדים קטנים, הוא העובדה שהכלב מעורר את סקרנות הילד והופך אותו לפעיל יותר. בנוסף, ישנם מחקרים המראים כי השהייה ליד כלב מפתחת את המערכת החיסונית ואף עוזרת עם בעיות נשימה ואסטמה. מבחינה פסיכולוגית מצא מחקר אחר בו נבדקו מאות ילדים לאורך שנה וחצי, כי אחוז גבוה מהילדים עם כלב בבית היו בעלי תוצאות נמוכות במדד החרדה לעומת אחוז הילדים שלא היה להם כלב בבית


 

ואם כן למה לא לאמץ?


הורים עם ילדים קטנים הם בדרך כלל עסוקים מאוד, ולעתים קרובות אין להם את הזמן הפנוי או הרצון להשקיע שעות בכל הקשור בגידול הכלב.


אם מדובר בגורים, הרי בתחילה הם דורשים הרבה זמן ותשומת לב כמעט כילד; טיולים ארוכים ושעות משחק, אילוף וחינוך צרכים, ביקורים אצל הווטרינר ובעיקר הרבה ניקיון וסדר. בנוסף, אם מדובר בכלבים שידעו טראומות שונות בחייהם הם דורשים הבנה ובניית אמון שלוקחים זמן. 

 

אין כמעט ילד שלא מבטיח לקחת את המשימות האלה על עצמו ואין כמעט ילד שמצליח לקיים את ההבטחה. אז טרם אימוץ צריכים ההורים לבחון לעומק אם יש להם את הזמן והיכולת להשקיע? ברור כי כלב יכול ללמד ילד מהי אחריות, סבלנות, אמפתיה וחמלה. עם זאת אף ילד צעיר אינו מסוגל לחנך או לטפל בצורה מלאה ואחראית בכלב, יהיה גילו אשר יהיה כך שהאחריות המלאה היא על ההורה.

 


 אז מה אם החלטנו לאמץ כלב?

 מכל מה שנאמר עד כה ברור לפני הכל, ההחלטה על אימוץ כלב היא החלטה הורית. גם כשהילדים שלנו מצהירים על התחייבות מוחלטת לעניין, יש תחומי אחריות שלא פוסחים על ההורים, כי אימוץ כלב משמעו אימוץ נפש חיה נוספת למשפחה.

 

לשם כך יש לבחון מספר משתנים הכוללים את מידת המוכנות של הילדים האם הם בוגרים מספיק, מפגינים עצמאות ולוקחים אחריות על משימות שבתחום אחריותם והאם לא ממצים מהר תחומי עיסוק ומשחקים ומפסיקים להתעניין בהם.

 

תיאום ציפיות הוא תהליך הכרחי טרם אימוץ. צריך להיערך ולקבוע תחומי אחריות. מי מוציא לטיול ומתי, מי אחראי לאוכל ומים, מי מסרק ומי דואג לווטרינר. זו משימה משפחתית שגם ההורים וגם הילדים מתחייבים לביצועה.

 

בספר של ד״ר ליאת מורגן אנו פוגשים את יואב שרצה לגדל כלבלב ואימו שולחת אותו לבצע סקר שכונתי כדי להחליט נכון. וכך יואב פוגש ילדה שהפסיקה להתעניין ולטפל בכלבה כי האחריות הייתה גדולה עליה והוריה מסרו אותו לכלבייה. הוא פוגש הורים מבוגרים שילדיהם עזבו את הבית וגם הם נפרדו ומסרו את כלבם לאימוץ. הוא פוגש זוג שחייו מלאים משימות ועבודה ואינו מסוגל לטפל בכלב שמוצא גם הוא את דרכו לכלבייה.

יואב מבין בסופו של דבר שאינו בשל עדיין לאמץ ומוותר, אך הדבר מוביל לדיון משפחתי והיערכות לנכונות של כולם לקחת מחויבות לשנים ארוכות שבסופו של דבר מוביל לאימוץ של חומי לשמחת כל המשפחה.

ניתן, לכן, לקרוא ולעשות שימוש בספר בכל מקרה בו ילדים, בכל גיל, רוצים לאמץ כלב, ולהכין אותם היטב לכל מה שמשתמע מהתהליך הדורש מסירות ואחריות והמבטיח הנאה וסיפוק גדולים.


על ילדים ואימוץ כלבים
איך לארגן ולהכין את הבית לגור כלבים חדש
איך לארגן ולהכין את הבית לגור כלבים חדשמאמרים / תזונה ובריאות
מתכוננים לגור | ד״ר פול סלון, מנהל הקשרים המדעיים של חברת רויאל קנין |...
5 סיבות לאמץ כלב בוגר
5 סיבות לאמץ כלב בוגרמאמרים / אימוץ
5 סיבות טובות לאמץ כלב בוגר כתבה וערכה: אודליה נתן לאחר שמחליטים לאמץ נותר...
כשגור עובר לגור
כשגור עובר לגורמאמרים / תזונה ובריאות
כשגור עובר לגור | ד״ר פול סלון וצוות המומחים של רויאל קנין ישראל |...