טיפול בגורים עזובים
טיפול בגורים עזובים
טיפול בגורים עזובים

טיפול בגורי חתולים עזובים |

מאת: ד"ר נועם שוגר, בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי


לפני איסוף גורים והפרעה, יש לוודא שהגורים אכן נטושים. חשוב לזכור כי לא כל גור חתולים מיילל או מייבב הוא גור שננטש. בהחלט ייתכן שאמו עשויה לחזור אליו בכל רגע. עקבו אחר הגור ואל תיגשו אליו מיד. אם הגורים נקיים, שמנמנים וישנים בשקט, פחות סביר שננטשו. במידה והיללות נמשכות ואמו לא הופיעה לאחר מספר שעות ניתן לגשת אל החתול. 

בן כמה הגור?

לפני גיל שבוע עיני הגור עצומות, העור ורדרד וחלק מחבל הטבור יכול להיות מחובר. עיני גורי חתולים מתחילות להיפתח רק לאחר 10-14 ימים. גורי כלבים פותחים את עיניהם רק מגיל שבועיים. חתולים נולדים ללא שיניים ושיני החלב שלהם מתחילות לבקוע 2-3 שבועות לאחר ההמלטה. במידה ולחתול בקעו כל שיני החלב הוא אמור להיות בגיל 6 שבועות לערך. גורי כלבים גם כן נולדים ללא שיניים, שיני החלב מתחילות לבקוע בגיל 3-4 שבועות.

1. דגשים לטיפול:


א. חימום:


היפותרמיה היא גורם משמעותי למוות בגורים ועל כן שמירה על טמפרטורה סביבתית היא קריטית. בשבוע הראשון לחיי הגור היכולת לשמור על חום גוף נמוכה וטמפרטורת הגוף מושפעת בצורה ניכרת מהטמפרטורה הסביבתית. יש לשמור על טמפרטורה של 30-32 מעלות. ניתן לספק מקור חום בעזרת בקבוק חם או מנורת חימום. אין להשתמש במקור החום במגע ישיר עם הגור מחשש לכוויות (למשל ניתן לעטוף את הבקבוק החם במגבת). לאחר גיל 3 שבועות מתפתחת יכולת הגור לשמור על טמפרטורת הגוף ואין צורך נוסף בחימום מעבר לשמירה על טמפרטורת חדר (סביב ה- 24 מעלות).


ב. מזון:


גורים אסופיים יש להאכיל עד גמילה (גיל 3 שבועות לערך). לפני האכלה יש לוודא באמצעות האצבע כי לגור רפלקס יניקה תקין. חוסר רפלקס יניקה עלול להוביל לשאיפת המזון, לכן אין להאכיל גורים כאשר טמפרטורת הגוף קרה. האכלות ניתן לבצע באמצעות בקבוק קטן עם פטמה המותאם לגורים. פתח הפטמה צריך להיות כזה שמאפשר טפטוף איטי של המזון (פתח קטן מדי יקשה על היניקה ופתח גדול עלול לגרום לשאיפת המזון, כנ"ל לחיצה על הבקבוק). אפשרות נוספת היא הזנה באמצעות מזרק אך מחשש לשאיפת מזון ע"י הגור אפשרות זו אינה מומלצת. לפני כל האכלה יש לחטא את הבקבוק והפטמה במים רותחים.


ב-5 ימים הראשונים יש להאכיל את הגור כל 2-4 שעות. לאחר מכן יש לחלק את המזון על פני 3-4 ארוחות ביום. עד שבוע 3 יש לחמם את המזון קרוב לטמפרטורת הגוף (37- 38 מעלות). יש לחלק את כמות המזון ליום לפי מספר הארוחות.


מומלץ להזין את הגור בתחליף חלב מסחרי שנקנה בחנויות למוצרי בעלי חיים. במידה ואין תחליף זמין, ניתן להכין לזמן מוגבל תחליף בהכנה ביתית:

  • לכלבים- 240 מ"ל חלב (כוס), 2 חלבוני ביצה ("הצהוב"), כף שמן צמחי, טיפה תוספת ויטמינים נוזלית לתינוקות.
  • לחתולים- חצי כוס חלב, 1 חלמון ביצה, טיפה תוספת ויטמינים נוזלית לתינוקות ו- 1500 מ"ג סידן


כמויות ליום: שבוע ראשון: 13 מ"ל פורמולה ל- 100 גר' משקל גוף. שבוע שני: 17 מ"ל פורמולה ל- 100 גר' משקל גוף. שבוע שלישי: 20 מ"ל פורמולה ל- 100 גר' משקל גוף. שבוע רביעי: 22 מ"ל פורמולה ל- 100 גר' משקל גוף.


יש לפתוח את פה הגור בעזרת קצה האצבע ולהחדיר את הפטמה פנימה. עם הניסיון, הגורים ילמדו כיצד לאכול מבקבוק. כדי למנוע שאיפת אוויר יש להחזיק את הבקבוק בזווית של 45 מעלות ואם משיכה עדינה אחורה. אם הגור מסרב לינוק ניתן לנסות לשפשף את ראשו או הגב, בצורה לפעולת הליקוק של האם.


מעבר הדרגתי למזון מוצק 3-4 שב'. בשלב זה מומלץ לחשוף את הגורים למזון גורים מאיכות גבוהה. מרקם המזון הרצוי הוא דייסתי וניתן בקערה נמוכה או מזרק (אין להאכיל את הגורים בכוח). ברגע שהגור אוכל בצורה מספקת, ניתן להתחיל את תהליך הגמילה מהאם. גמילה מלאה עד גיל 7-8 שבועות אך ניתן גם לגמול לפני כן.


ג. צרכים:


לאחר כל האכלה יש לעודד את הגור לתת צרכים (שתן וצואה). באופן טבעי האם מלקקת את אזור העורלה ופי הטבעת על מנת לעודד צרכים. ללא האם, יש צורך לנגב את האזור בעדינות עם צמר גפן או נייר רטוב עם מים חמימים. יש לעשות זאת מכיוון העורלה לפי טבעת ולא להיפך על מנת לא להעביר זיהום. לאחר מכן ניתן לנקות באמצעות מגבונים לחים. שאריות של שתן או צואה יכולות להוביל לתחושת אי נוחות ואף לדלקות, ויש לעשות זאת עד אשר הגור יתחיל לנקות את עצמו. לאחר הרחיצה במגבון יבשו את החתלתול ביסודיות באמצעות מגבת רכה. יש לעזור לגור במתן צרכים עד גיל 3 שבועות.


ד. סביבה:


יש לשמור על הגורים בקופסה מוגנת, נקייה ויבשה (לדוגמא קופסת קרטון עם נייר או סדינית בתחתית שניתן להחליף). רצוי להפריד בין הגורים כיוון שללא אם הגורים נוטים למצוץ על האוזניים, זנבות ואברים אחרים, דבר העלול להביא לבעיות.

2. מסירה:


אם אין ביכולתכם לאמץ את הגור, יש לדאוג לו לבית זמני או קבוע. ניתן לפנות למוקד העירוני, אך חשוב להבין את מדיניות העירייה ומשמעותה עבור הגור. אפשרות נוספת היא לפנות ישירות לעמותות. ניתן למצוא עמותות באזור מגוריכם בעמוד העמותות באתר יד4.

3. מקרי חירום:


גורים מעט חלשים דורשים טיפול מסור של תוספת האכלות וחימום כמפורט. ניתן לפנות לווטרינר בנוגע לטיפול נוסף.


סימנים מעבר לחולשה, כגון גור מייבב ואינו ישן, גור שאינו עולה במשקל או יורד במשקל, ושתן צהוב או עכור (צריך להיות שקוף) דורשים התערבות רפואית מהירה. יש לקחת את הגור לווטרינר המטפל אך עם זאת יש לקחת בחשבון את עלות הטיפול וסיכויי השרידות הנמוכים.


טיפול בגורים עזובים
לאכול או לא לאכול?
לאכול או לא לאכול?מאמרים / תזונה ובריאות
לאכול או לא לאכול? | ד״ר פול סלון וצוות המומחים של רויאל קנין ישראל...
האם לאמץ כלב בוגר או גור?
האם לאמץ כלב בוגר או גור?מאמרים / אימוץ
כתבה וערכה: הילה שביט | ההחלטה לאמץ כלב, היא השלב הראשון בתהליך – זהו...
5 סיבות לאמץ כלב בוגר
5 סיבות לאמץ כלב בוגר מאמרים / אימוץ
5 סיבות טובות לאמץ כלב בוגר כתבה וערכה: אודליה נתן לאחר שמחליטים לאמץ נותר...